Kaip pasirinkti profesiją

Vilniaus darbo rinkos mokymo ir konsultavimo tarnyba pateikė tokias sėkmingo profesijos pasirinkimo sąlygas:

  • Skirk tam laiko ir pastangų – juk labai svarbu, kam po kelerių metų skirsi didžiąją savo laiko ir minčių dalį;
  • Įvertink savo norus, polinkius, gebėjimus (būtent tai yra svarbiausi kriterijai renkantis profesiją – ir jokiu būdu ne mados ar draugų pasirinkimai);
  • Išsiaiškink, ar tavo norai atitinka galimybes;
  • Jei dar ne per vėlu, pasirink tinkamus mokomuosius dalykus;
  • Sužinok, kaip, kur galima įgyti norimą profesiją (galbūt tam net nebūtinas aukštasis mokslas); susipažink su priėmimo tvarka, jei profesiją galima įgyti aukštojoje ar profesinėje mokykloje;
  • Pasidomėk įsidarbinimo galimybėmis (kartais tai gali padėti galutinai apsispręsti, pavyzdžiui, kai renkiesi tarp 2 profesijų, kurių vieną daug kas renkasi, o kita – atvirkščiai – turi itin mažai pasekėjų. Antra vertus, tikri savo srities specialistai visada yra vertinami.

Renkantis profesiją padėti gali toks pratimas: įsivaizduok, kur norėtum būti, kaip norėtum atrodyti, kaip gyventi, ką veikti, su kuo būti po 50 metų. 50 metų yra labai daug, gali būti toks (tokia) ir ten, kur tik nori, todėl nevaržyk savo fantazijos, atsipalaiduok ir įsivaizduok tobulą gyvenimą po 50 metų. Kai jau galėsi ryškiai matyti šį vaizdą, mintimis atsisuk atgal ir pasižiūrėk į savo „praeitį“ – pasvarstyk, kokia ji turėtų būti, kad nuvestų tave į šį tikslą po 50 metų.
Ar sugalvotas tikslas tau atrodo pakankamai didelis, gražus ir vertingas, kad galėtum jo siekdamas (siekdama) dėti visas pastangas? Jei taip, jau turi bent miglotą kryptį, kuria gali eiti savo karjeros kelyje.