TSMC kviec mok

           Patirtimi dalijosi dviejų susitikusių mokyklų mokytojai apie suaugusiųjų ugdymo metodų ir mokymo(si) būdų įvairovę bei darbą su socialinių įgūdžių ugdymo klasėje besimokančiais mokiniais. Susitikimo metu buvo pristatytos lietuvių kalbos, technologijų, socialinių įgūdžių klasės veiklų gerosios patirtys. Pranešimus skaitė Trakų suaugusiųjų mokymo centro direktorės pavaduotoja Daiva Gribauskienė ﴾„Matematikos mokymo ypatumai mokiniams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikìų“﴿ lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Daiva Žilionienė ﴾„Naujų e-mokymo metodų taikymas ugdymo procese“﴿, technologijų vyr. mokytoja Ligita Kudzinskienė ﴾„Šimtmečio atspindžiai mokinių praktiniuose darbuose”﴿. Seminare dalyvavusios Kaišiadorių suaugusiųjų ir jaunimo mokyklos mokytojos – Natalija Raudeliūnienė, istorijos vyr. mokytoja, Živilė Kursevičienė, lietuvių kalbos mokytoja metodininkė, pasidalijo savo sukaupta darbo patirtimi. Mokyklos direktorė Jurgita Nauckūnienė pristatė netradicinį verslą (sraigių auginimą﴿, 11-12 klasių mokinių verslo planų rengimo metodiką. Direktorė pateikė labai įdomią vaizdo medžiagą apie sraigių auginimą. Pasak jos, užauginti sraiges nėra taip paprasta, kaip mėgstama teigti. Kol išmokstama auginti, reikia bendrauti su patarėju, stebėti darbą, išmokti neklysti. Čia, kaip ir kiekviename darbe, yra daug smulkmenų, kurias reikia žinoti. Vaizdžiai ir įdomiai pateikta medžiaga praplėtė žinias apie poetą J. Aistį, refleksiją pamokoje, netradicinius ugdymo metodus, suteikė idėjų integruotam ugdymui.  Kartu apžiūrėjome  mokinių technologinių darbų aplankus, diskutavome. Buvo ne tik įdomu, bet ir labai naudinga.       

            Po seminaro vykome į J Biliūno gatvėje esantį namą, atrodytų, niekuo neišsiskiriantį iš kitų, šalia esančių. Jis gražiai sutvarkytas, ant fasado kabo trispalvė, virš įėjimo pakabinta lentelė su užrašu. Prezidentas A. M. Brazauskas čia augo, mokėsi, padėjo savo tėvams. Išlikę baldai, nuotraukos, rankraščiai, primena mums apie kažkada čia šurmuliavusį Brazauskų šeimos gyvenimą. Brazauskų namuose dirbanti muziejininkė Asta Jankauskienė mums papasakojo, kad Brazauskų giminės šaknys – Radviliškio rajone, iš kurio kilo prezidento senelis. Jis kurį laiką dirbo geležinkelininku carinės Rusijos valdomoje Lietuvoje, o vėliau su jauna žmona išvyko gyventi į Šiaurės Kaukazą. Šeimai gimė trys vaikai, iš jų jauniausiam, gavusiam Kazimiero vardą, buvo lemta tapti būsimo prezidento tėvu. Į Lietuvą A. M. Brazausko seneliai grįžo, kai vaikai jau buvo baigę mokyklą. Būsimojo prezidento tėvas gavo Kaišiadorių notaro padėjėjo vietą. Atvykęs čia dirbti jis susipažino su Sofija Peresilevičiūte. Jauni žmonės netrukus susituokė ir išsikraustė gyventi į Rokiškį. Šiame Lietuvos pakraščio mieste ir gimė būsimasis prezidentas. Tačiau jauna šeima ir čia ilgai neužsibuvo - ji išsikėlė į Šiaulius. Šiame mieste gimė jaunesnysis A. M. Brazausko brolis Gerardas. Į Kaišiadoris šeima atvyko, kai A. M. Brazauskui atėjo laikas lankyti mokyklą. Iš pradžių tėvai su dviem sūnumis glaudėsi pas giminaičius, o kai sūnūs buvo bebaigiantys aukštuosius mokslus, pasistatė namą Jono Biliūno gatvėje. Muziejuje apžiūrėjome gausią biblioteką, nuotraukas, dokumentus.

              Kadangi visi gerokai praalkome, tad labai laukėme viešnagės Žaslių tradicinių amatų centre, kuris siekdamas tradicinių amatų išsaugojimo, plėtros, tautinio paveldo produktų populiarinimo vykdo edukacinius užsiėmimus. Kepant kugeliui, ruošdama padažą, šio centro edukatorė Dailia Ramonienė mums papasakojo apie tradicinius lietuvių patiekalus, kugelį, jo kilmę. Ji atskleidė „Žaslietiško kugelio“ išskirtinumo paslaptį. Kūgelio būta labai sotaus ir skanaus. Taip pat gardžiavomės amatų centro darbuotojų rinkta ekologiška čiobrelių ir liepžiedžių arbata bei medumi. Ačiū edukatorei Daliai už vaišes!

            Tai štai tokia neeilinė, nenuobodi, kupina naujų pažinčių, žinių ir įspūdžių buvo lapkričio 23-ioji. Smagu, kad mes ne konkuruojame, o bendradarbiaujame,  juk  mus vienija  vienodas tikslas – kokybiškai  ir šiuolaikiškai ugdyti mokinius. Dėkojame Kaišiadorių suaugusiųjų ir jaunimo mokyklos administracijai, atvėrusiai mums savo įstaigos duris, taip pat Brazauskų namuose dirbančiai Astai Jankauskienei bei Žaslių tradicinių amatų centro edukatorei Daliai Ramonienei. Visiems linkime sėkmės jų kasdienėse veiklose ir nesakome: „ Viso gero!”. Sakome: „ Iki kitų nuostabių susitikimų!!!”.

 

Daiva Daukševičienė,

Trakų suaugusiųjų mokymo

centro lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja